مقاله و مصاحبه

قبل از پاورپوینت:تکامل ارائه ها

هنگامی که پاورپوینت در سال ۱۹۸۷ معرفی شد، نوع  presentation (ارائه ها) برای همیشه تغییر کرد. قبل از اینکه اسلایدها باکامپیوترطراحی بشن ، دستی طراحی می شدن و هم خیلی زمان بر بودن و هم هزینه بر.در آن روزها، ارائه ها با استفاده از ابزارهایی مانند کاغذهای نسب شده توسط گیره به فیلیپ چارت (تخته نصب شده بر سه پایه) و پروژکتورهای اسلاید در کلاس های درس و اتاق جلسه در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گرفت.طراحی اسلایدها شبیه به سبک های بصری موجود در زمینه های دیگر طراحی گرافیک درهمان دوره بود. تکامل معرفی نامه ها درست مثل تبلیغات و فشن است و در واقع ترندها رو دنبال می کند.در ادامه به روند تکامل ارائه ها از خیلی قبل تا به انچه امروزه می شناسیم پرداخته می شود.

معرفی نامه های باستانی

اگر بشود تعریفی برای “ارائه” داشت؛ در واقع یک ابزار بصری طراحی شده است برای کمک به شخصی که می خواهد داستانی را روایت کند. این داستان می تواند برای اهداف مختلف، از جمله آموزش ، سرگرمی و حتی کسب و کار باشد.نقاشی غارها اولین ابزار بصری بودند. در زمان باستان مردم با استفاده از نقاشی روی غار ها داستان خود رو بیان می کردن که نوعی معرفی نامه محسوب می شود. با پرش به هزار سال جلوتر در طول قرون وسطی می توان به یک مثال تاریخ هنری دیگر اشاره کرد که سبکی از معرفی نامه است؛ در دوره گوتیک سبک  ارائه ها به صورت خطوط دورگیری مشکی روی شیشه های رنگی کلیسا ها بود که روایتگر داستانهای زندگی مسیح و مریم مقدس بود. هدف از این پنجره ها غنی سازی موعظه ها بهصورت بصری  بود. همین روش تدریس در معابد بودایی در سراسر آسیای جنوب شرقی دیده می شود. (تصویر۱)

1Ancient-presentations

جالب اینجاست که هر نقاشی و هر پنجره ای از آثار باستانی می تواند یک “اسلاید ارائه مقدماتی” باشد.

تخته های گچی و تخته های سفید

اولین هدف از سخنرانی ها آموزش بود. اولین ابزار برای ارائه درس برای دانش آموزان، تخته سیاه و گچ بود که معلمان برای صدها سال برای تدریس نسل های مختلف دانش آموزان از ان استفاده می کردند.دانشمندان و ریاضیدانان برای دهه ها از تخته های گچی استفاده کرده اند تا یافته های خود را ارائه دهند. محاسبات پیچیده آن ها تخته های بزرگ را پر می کرد. در حالی که برای توضیح دادن بخش های مختلف از یک چوب بلند برای اشاره کردن استفاده می کردند.عکس زیر گروهی از دانشمندان ناسا را در سال ۱۹۶۱ نشان می دهد که چگونه محاسبات مربوط به اکتشاف فضا را روی تخته گچی انجام دادند.(تصویر۲)

2Presentation-design-on-Chalkboards-and-Whiteboards

ارایه های دیجیتالی با الهام از تخته های گچی

امروزه بسیاری از قالب های آماده برای ارائه ها تخته سیاه و یا تخته هستند که در پاورپوینت و  یا سایر نرم افزارهای مربوطه وجود دارند.جالب اینکه تخته سیاه در حال حاضر در بارها و رستوران ها محبوب تر از کلاس است. از سوی دیگر، تخته سفید ها اکنون تعاملی هستند و هنوز هم در کلاس های درس در سراسر جهان استفاده می شود.

Paper Flip Charts and Poster Cards

ابزار دیگری که معمولا در کلاس درس برای ارائه اطلاعات به دانش آموزان قبل از پاورپوینت مورد استفاده قرار گرفت، تخته های چوبی نصب شده بر سه تا پایه که فیلیپ چارت نام دارد، بود. اولین فیلیپ چارت ها در واقع به این صورت بود که پوستر های چاپ شده و یا کاغذ به وسیله گیره های فلزی به تخته آن نسب می شدند. فیلیپ چارت برای درس های بصری ساخته شده و می تواند بارها و بارها مورد استفاده قرار گیرد. (تصویر۳)

3il_794xN.531525933_8zrm

فلیپ چارت برای کسب و کار نیز استفاده می شد. نخستین استفاده از آن برای جلسه فروش کتاب      بود که ارائه ی جان هنری پترسون با استفاده از دو فیلیپ چارت در سال “Principles of Sales of Patterson”1912 نشان داده شد.به عنوان مثال، در تصویر زیر از فیلیپ چارت عتیقه توسط شرکت کوکا کولا استفاده شده که به نظر می رسد برای حدود ۱۹۴۰است که برای ارائه داده ها در مورد شیوه های تبلیغات و اثرات آن در ایالات متحده استفاده شد. (تصویر ۴)

4Presentation-Design-on-Paper-Flip-Charts-and-Poster-Card-2coca

تصویر زیر یک مثال جالب دیگر از ارائه به وسیله ی فلیپ چارت را نشان می دهد که در یک جلسه فروش شورلت در دهه ۱۹۵۰ استفاده شده. (تصویر۵)

5Presentation-Design-on-Paper-Flip-Charts-and-Poster-Card-3

فیلیپ چارت را درعکس می توان پشت حضار در برابر دیوار دید، جایی که احتمالا توسط ارائه کننده برای انتقال اطلاعات در مورد برند استفاده می شده.امروزه شبیه فلیپ چارت زیر هنوز هم استفاده می شود، زیرا آنها را می توان به راحتی لمینیت، آویزان بر روی دیوار و در هر زمان مورد نیاز است استفاده کرد. “اسلاید” طراحی شده شبیه به سبک رنگارنگ دهه ۹۰ میلادی است. اولین فیلیپ چارت کاغذی در سالهای دهه ۱۹۷۰ توسط پیتر کنت معرفی شد. (تصویر۶)

6Presentation-Design-on-Paper-Flip-Charts-and-Poster-Card-5

پروژکتورها

در طی دهه ۱۹۰۰، تخته های گچی، فلیپ چارت و کارت های پوستر ابزار عالی برای ارائه دانش و اطلاعات بودند، اما محدودیت داشتند.زمانی که مربیان و فروشندگان می خواستند یک ارائه جذاب و تعاملی تر داشته باشند، از پروژکتور های مختلف استفاده می کردند. اولین پروژکتور یک فانوس جادویی بود،به جای لامپ از یک شمع یا چراغ نفتی برای نور دادن از طریق ورقه های شفاف نوار فیلم استفاده می کردن. زمانی که برق اختراع شد، پروژکتور ها به سرعت تکامل یافته و به همین ترتیب نیز طراحی ارائه ها.در زیر یک جدول زمانی بصری از تکامل پروژکتورها امده: (تصویر۷)

7evolution-of-presentations-before-powerpoint-history-of-presentations-evolution-of-projectors-visual-timeline-1

اسلایدها،ورقه های شفاف و ظهور طراح های اسلاید

در طراحی اسلاید،اولین نمونه هایی که در تاریخ مشاهده می کنیم اسلاید های واقعی هست که در اغاز و پایان فیلم ها نشان داده می شد.تکنیک هایی که برای این فریم ها استفاده می شد، پایه ای برای تمامی تکنیک های طراحی اسلاید بود. در دهه ۶۰ و ۷۰ این تکنیک ها برای ساخت نوار فیلم مورد استفاده قرار گرفتند. مانند ویدیوی زیر:
وب سایت مجارستانی زیر دارای مجموعه ایست عالی از سری فیلم های سینمایی و اسلاید که از دهه ۱۹۲۰ تا اوایل دهه ۱۹۸۰ به بازار عرضه شده است. بسیاری از اسلایدها در این مجموعه طراحی مشابهی دارند؛ ترکیب بسیار ساده از تصویر و متن. در برخی موارد، طرح ها کمی پیچیده تر هستند. اما در اکثر آنها، به نظر می رسد آموزش مهمتر از خلاقیت هستند. (تصویر۸)

8Slides-Transparencies-and-the-Rise-of-The-Slide-Designer

ویدئوی زیر تکنیک هایی برای ساخت ورقه های شفاف و اسلایدها با دست را برای استفاده در پروژکتورهای سرپوشیده و سایر پروژکتورها که نیاز به ورقه های شفاف مختلف دارند نشان می دهد.اسلاید های دست ساز و ورقه های شفاف برای کلاس درس عالی بود، اما برای استفاده در فضای کسب و کار کاربردی نبودند. برای یک جلسه فروش، ورقه های شفاف باید روز پیش آماده می شد. سپس آنها را در پوشه های حفاظتی ویژه همراه با ماشین آلات مورد نیاز برای ارائه حمل می کردند.برای درک بهتر اینکه چگونه طراحی اسلاید تکامل یافته است، لازم است که تفاوت بین اسلایدها و ورقه های شفاف را درک کرد.ورقه ی شفاف اساسا هم جنس کاغذ یا نوار فیلم است که از طریق آن نور می تواند عبور کند.در طراحی اسلاید، ورقه ی شفاف در واقع  یک ورق استات است که بر روی آن طراحی شده است. سپس با استفاده از یک پروژکتور که بالای ان قرار می گیرد نمایش داده می شود. (تصویر ۹)

9Presentation-Design-on-Paper-Flip-Charts-and-Poster-Card-9

معلمان از پروژکتورهای سرپوشیده در کلاس های درس برای مدت زمان نسبتا طولانی در دهه های ۷۰، ۸۰ و در دهه ۹۰ به خوبی از ان استفاده می کردند. آنها از اسلایدهای شفاف استفاده می کردند به صورتی که می توانستند روی آن بنویسند و درس هایی را با اطلاعات پیش بینی شده روی یک صفحه یا تخته سفید ارائه دهند. پروژکتورهای سرپوشیده نیز برای اهداف تجاری مانند جلسات با شفافیت چاپی آماده شده استفاده می شود.

در سال ۱۹۶۵ اسلاید پروژکتوری به نام پروژکتور چرخ و فلکی معرفی شد که باعث شروع طراحی  اسلاید های پیچیده تری شد به دلیل قابلیت هایی مثل انتقال اسلاید و جلوه های بصری. جالب اینکه اخرین سری از سریال مرد دیوانه (یک مجموعه تلویزیونی در مورد یک شرکت بازاریابی در ۱۹۶۰) شامل یک صحنه به یاد ماندنی است که در آن شخصیت اصلی یک ایده بازاریابی برای پروژکتور چرخ فلکی ارایه می دهد.

Sawyer's_Rotomatic_slide_projector

نقش طراح اسلاید

هرچه اسلاید پروژکتور ها و پروژکتورهای سرپوشیده محبوب تر می شدند شرکت ها برای جلسات فروش اسلاید هایی را که پشت هم نمایش داده می شدند با تم مشخص می خواستند . اسلایدهای طراحی شده بسیار شبیه تکنیک تبلیغات چاپی بود. این طراحی ها در ابتدا با استفاده همزمان از کاتر و ورق های حروف چینی روی کاغذ سفید قرار می گرفت. هر اسلاید به عنوان یک طرح مستقل بر روی یک کاغذ بزرگ طراحی شده بود تا هر زمان نیاز به ویرایش داشت، اصلاح شود.هنگامی که طراحی های اسلاید بزرگ بر روی کاغذ آماده بودند، یک به یک از آن ها عکسبرداری حرفه ای می شد سپس نوار فیلم های نگتیو را به صورت اسلاید های جداگانه می بریدند و هر فریم را روی یک پوشش پلاستیکی قرار می دادند. طراحی این اسلاید ها بسیار زمان بر بودند به همین دلیل اژانس های خلاقانه برای اماده کردن این اسلاید ها از چند روز تا چند هفته قبل از روز ارایه ، طراحان اسلاید را استخدام می کردند.در زیر یک نمونه از اسلاید معروف به عرشه ای (که تصاویر پشت هم نشان داده می شوند) برای فروش زمین که توسط GE از دهه ۱۹۵۰ طراحی شده است مشاهده می شود: (تصاویر پشت هم)

پیشرفت تکنولوژی:

با پیشرفت تکنولوژی، ارائه ها نیز تکامل یافت. طراحان اسلاید ، طراحی و ساخت اسلاید با کامپیوتر را جایگزین اسلایدهای دستی کردند. در سال ۱۹۸۷، زمانی که پاورپوینت منتشر شد، طراحان اسلاید شروع به یادگیری این برنامه کردند تا سرعت عملشان را بالا ببرند.سبک طراحی نخستین نمایش هایی که در پاورپوینت بوجود آمد، توسط آنچه پاورپوینت ارائه می داد، محدود بود. اواین نسخه پاورپوینت که برای رایانه های اپل راه اندازی شد به صورت سیاه سفید بود.در زیر ارایه ای را نشان می دهد که به نظر می رسد شبیه به اولین ارایه های ساخته شده با پاورپوینت است:

وقتی مایکروسافت پاورپوینت را به دست آورد، آن را به صورت رنگی ،مجدد راه اندازی کرد. تعدادی اسلاید مشخص نیز وجود داشت که اکنون template نامیده می شوند. همچنین کاربران می توانند رنگ ها را از طریق طرح های رنگی پیش فرض برنامه تغییر بدهند.وقتی پاورپوینت برای اولین بار به صحنه امد فقط کسانی که با کامپیوتر کار می کردند مثل اژانس های تبلیغاتی و خلاق در دسترس بود.حتی می توان طراحی اسلایدهای یک ارائه ی تمام شده که در صفحه مانیتور مشاهده می شود را به اسلاید های چرخ و فلکی یا با پروژکتورهای سرپوشیده و یا حتی پرینت شده روی فیلیپ چارت تبدیل کرد و نمایش داد.

همه چیز درباره clip art

در اواسط دهه ۹۰ کامپیوتر ها شناخته تر و به خانه ها راه پیدا کردند.پاورپوینت برنامه ای برای ساخت ارایه و سخنرانی بود و هر کسی از جمله معلمان و دانش آموزان و قطعا شرکت ها برای جلساتشان از آن استفاده می کردند.در آن زمان نیز مانند امروز هر ارائه ای نیاز به تصاویری داشت. اگر فردی که این ارائه را می ساخت مهارت های طراحی داشت تصاویر دیجیتالی رنگی را می ساخت و ان ها را روی اسلایدهای پاورپوینت کپی می کرد اما اکثر مردم از clip art استفاده می کردند. (تصویر۱۰)

10All-About-Clip-Art-1

Clip art یک مجموعه از تصاویر رنگی است که برای هر نوع پروژه دیجیتالی قابل استفاده است. اولین مجموعه clip art روی فلاپی دیسک و سپس روی cd و در نهایت با ظهور اینترنت به صورت انلاین دردسترس قرار گرفت. (تصویر۱۱)

11All-About-Clip-Art-2

Death by powerpoint

در حالی که بسیاری از افراد سخنرانی هاشون رو با پاورپوینت تهیه می کردند؛ خیلی طول نکشید که عبارت Death by powerpoint ساخته شد. مرگ با پاورپوینت بدین معنی است که یک ارائه بسیار خسته کننده است و طراحی ضعیفی دارد که باعث می شود تا توجه مخاطب را به اصطلاح بکشد و بدون اهمیت و لذت بردن از ارائه فقط در جای خود بنشیند.در اوایل دهه ۲۰۰۰ “مرگ توسط پاورپوینت” بسیار مورد توجه قرار گرفت. هنوز هم وقتی افراد در حال تدریس ساخت ارایه با پاورپوینت هستند این عبارت را به کار می برند.کمی بعد، دیگر نرم افزار های  ساخت ارائه  ایجادشد، از جمله Keynote توسط اپل، Prezi و اسلاید گوگل. اما مهم نیست که از چه نرم افزاری برای ساخت ارایه استفاده می شود هنوز هم باید از “مرگ توسط پاورپوینت”جلوگیری کرد.

 

سفارش طراحی اینفوگرافیک

دیدگاه شما چیست؟