پروژه ها علمی و فرهنگی

سفر ایرانی

از بیش از ۱۰۰ سال پیش که نخستین خودرو با سروصدای فراوان و گرد و خاک بسیار وارد ایران شد تا امروز که چندین نوع اتومبیل رنگارنگ در ایران تولید می‌شود، فرهنگ زندگی روزمره مردم بشدت تحت تاثیر این پدیده چهارچرخ قرار داشته است. نوروز اما به دلیل فراغتی که از پی تعطیلات آن به دست می‌آید، بشدت متاثر از فرهنگ خودروسواری بوده و هست. مخصوصا در سالهای اخیر که اگر در خانه بمانید و بخواهید پذیرای دید و بازدیدهای نوروزی باشید شاید هزینه‌های هنگفتی را متحمل شوید. پس چه بهتر که باربند را ببندید و دست اهل و عیال را بگیرید و بزنید به دل جاده؛ اما بگذارید نگاهی بیندازیم به این تاریخ ۱۰۰ ساله خودرو در ایران و ببینیم که پدران ما برای سفرهای نوروزی چه انتخاب های ساخت ایرانی در دسترس داشته اند.
این اینفوگرافیک نگاهی دارد به تاریخ ۱۰۰ ساله خودرو در ایران .

برای مشاهده در ابعاد بزرگتر،روی تصویر کلیک کنید .
اینفوگرافیک سفر ایرانی تاریخچه ماشین های ایرانی
سفارش طراحی اینفوگرافیک

۶ دیدگاه

  • بسیار جالب بود اما به نظر من یه سری کار جالب تر هم می شد کرد که کار رو خیلی خاص تر می کرد مثلا مسیر تکامل رو بصورت آسفالت و سال های تکامل رو بر روی تابلوهای کنار جاده ای نوشت . جالب بود

  • مهرداد,
    بله ، قطعا نمی شد به تمامی ماشین های این صد سال اشاره کرد و در این طرح سعی شده است مهمترین و تاثیرگذارترین آنها معرفی شود .

  • پیکان تحت لیسانس گروه صنعتی روتس انگلستان بود نه تالبوت و تالبوت یکی از برندهای غیر فعال زیر مجموعه روتس در دهه ۶۰ بود و هیچگاه پیکان با برند تالبوت در هیچ کشوری ساخته نشد !! بلکه با نام های هیلمن هانتر و سینگر ووگ و هامبر سپتر و.. ساخته می شد!
    خودروی آبی رنگی هم که به عنوان ژیان ۱۳۴۷ معرفی شده _گوشه چپ پایین) سیتروئن ۲CV هست و با سیتروئن دیان (همون ژیان) کمی تا قسمتی تفاوت داره و توی ایران هم هیچوقت تولید نشده!! پایین سمت راست هم ژیان پیکاپ به اسم ژیان دولوکس نوشته شده. اسم ژیان هم نه برای صدای موتور که بخاطر تشابه با اسم فرانسویش (دیان) گذاشتند. رنو ۵ هم از سال ۵۶ در سایپا تولید شد. در ضمن تنوع انتخاب خودرو بر خلاف این اینفوگرافیک در دهه ۵۰ خیلی بالا بود !! از آمریکا و انگلیس و سوئد و آلمان و فرانسه و ایتالیا و ژاپن گرفته تا لادا از شوروی سابق !!! نه مثل الان فقط چینی و فرانسوی و نهایت کره ای !!

دیدگاه شما چیست؟