مقاله و مصاحبه

مصاحبه اختصاصی با ماریو مالیو

سایت اینفوگرافیک به عنوان نخستین مرجع تخصصی اینفوگرافیک فارسی ، به منظور آشنایی هر چه بیشتر مخاطبان فارسی زبان با هنر “گرافیک اطلاع رسان” ، مصاحبه ای اختصاصی با یکی از طراحان بین المللی اینفوگرافیک ترتیب داده است . شما را به خواندن دومین مصاحبه اختصاصی سایت اینفوگرافیک دعوت می کنیم :

مصاحبه اختصاصی با ماریو مالیو

» کمی از خودتان برای ما بگویید :
من ماریو مالیو هستم. ۳۶ سال دارم و در لیسبون پرتغال زندگی می کنم و ۱۲ سال است که در روزنامه اقتصادیEconomico کار می کنم.همچنین با چند روزنامه ورزشی در کشور پرتغال همکاری دارم.

» چگونه وارد دنیای اینفوگرافیک شدید و از چه زمانی این کار را آغاز نمودید؟
در ابتدا ، کار من طراحی صفحات و صفحه آرایی روزنامه بود . از سال ۲۰۰۲ در روزنامه این نیاز احساس شد که لازم است تغییراتی در ارائه مطالب ایجاد گردد . به این نتیجه رسیده بودیم که شیوه فعلی روزنامه ( متون متعدد در کنار یک تصویر ساده و بعضا بی ارتباط ) دیگر جوابگوی مخاطبانمان نیست . از این رو این وظیفه را بر عهده من گذاشتند تا شیوه های مختلف ارائه را بررسی کنم و برای اولین بار، یک اینفوگرافیک برای روزنامه طراحی کردم که مورد موافقت سردبیران قرار گرفت .
چند سال بعد یک شرکت رسانه ای اسپانیایی حق امتیاز روزنامه را خرید و از آن به بعد مسئول بخش اینفوگرافیک روزنامه شدم . من در آنجا یک دپارتمان طراحی اینفوگرافیک تشکیل دادم که تا به امروز مشغول کار و طراحی در آن جا هستم .

» فلسفه و ایده طراحی هایتان چگونه است ؟
کم، زیاد است …(Less is more) این فلسفه و اصل زندگی و کار من است .همواره سعی می کنم کارهایی ساده و تاثیر گذار طراحی کنم . در طراحی هایم بیشتر از متریال وکتوری استفاده می کنم و از تصاویر فقط در مواقعی که واقعا ضروری هستند استفاده می کنم. برای ایده گرفتن سعی می کنم وب سایت ها و وبلاگ های حوزه اینفوگرافیک را مشاهده و تکنیک های طراحی آنها را بررسی کنم .همواره سعی من بر این است که بهترین شیوه را برای انتقال مناسب مطلب انتخاب کنم به گونه ای که خوانندگان موضوع را به خوبی دریابند .

مصاحبه اختصاصی با ماریو مالیو

» درباره کسب جایزه Malofiej توسط شما ، برایمان بگویید.
بله . انجمن طراحی خبر(SND) هر ساله جشنواره ای را برای طراحان گرفیک خبری برگزار می کند . جایزه Malofiej از سال ۱۹۹۳ به ابتکار دانشگاه ناوارا اسپانیا به برترین طراحان اینفوگرافیک اهدا می گردد . این جایزه به بهانه گرامیداشت طراح آرژانتیی Alexander Malofiej – از پیشگامان اینفوگرافیک امروزی(۱۹۳۸-۱۹۸۷)- نام گذاری شده است.
در سال ۲۰۰۷ و در پانزدهمین دوره این مسابقه من از طرف روزنامه Diario Económico برنده جایزه برنز این دوره به خاطر طراحی اینفوگرافیکی با موضوع گاز طبیعی ، شدم.

مصاحبه اختصاصی با ماریو مالیو

» لطفا یک روز کاریتان را برای ما شرح دهید؟
روز کاری من معمولا از ساعت ۱۰ صبح در دفتر روزنامه آغاز می گردد . تا ساعت ۱۰.۳۰ به ایمیل ها جواب می دهم و طرح ها و ایده ها را برای جلسه با سردبیران آماده می کنم .
سپس با همکارانم در دپارتمان ، روی اینفوگرافیک ها کار می کنیم . حدود ساعت ۱۴ به مدت نیم ساعت، برای ناهار کار را متوقف می کنیم و سپس تا ساعت هشت شب به کار خود ادامه می دهیم تا تمام صفحات روزنامه را ببندیم .

» در حال حاضر روی چه پروژه ای کار می کنید؟
در حال حاضر مشغول طرحی با موضوع نقش بازار سهام بر روی کشور های جهان هستیم . که قرار است کشور های مختلف ، با هم مقایسه شوند و اطلاعات زیادی از شاخص های مختلف سهام را در اختیار مخاطبان قرار دهد.

» و در آخر آیا نکته ای هست که لازم باشد طراحان اینفوگرافیک بدانند؟
ضمن تشکر از این مصاحبه ، به عنوان کسی که در حوزه اینفوگرافیک های مطبوعاتی چند سالی است تجربه دارم باید بگویم همواره مخاطبان خود را در نظر بگیرید و بهترین ایده ها را به کار بگیرید . تنوع و خلاقیت را هیچ گاه در کارتان فراموش نکنید . سرعت پیشرفت علم به شدت زیاد شده است و مردم هر روز منتظر ایده های جدید هستند هر چه دنیای امروز پیشرفت می کند فرصت مردم نیز کمتر می شود و عملا زمانی برای بسیاری از کارها نظیر مطالعه را از دست می دهند و و این وظیفه ماست که آنها را به سوی اطلاعات و مطالعه آنها جذب نماییم .

مصاحبه از سایت اینفوگرافیک

» نمونه هایی از اینفوگرافیک های ماریو مالیو :

برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی تصاویر کلیک کنید.
مصاحبه اختصاصی با ماریو مالیو
مصاحبه اختصاصی با ماریو مالیو
مصاحبه اختصاصی با ماریو مالیو
مصاحبه اختصاصی با ماریو مالیو
مصاحبه اختصاصی با ماریو مالیو
مصاحبه اختصاصی با ماریو مالیو
ماریو مالیو در یک نگاه:
مصاحبه اختصاصی با ماریو مالیو
سفارش طراحی اینفوگرافیک

۲ دیدگاه

دیدگاه شما چیست؟