مقاله و مصاحبه

۱۰۰ سال با تایتانیک

به مناسبت صدمین سالگرد غرق شدن کشتی تایتانیک، نگاهی داریم به اولین گرافیک های اطلاع رسان کشتی تایتانیک و سابقه و نقش استفاده از اینفوگرافیک ها در اطلاع رسانی به موقع و مناسب.
روزنامه ها و وبسایت های مختلفی ، به مناسبت صدمین سالگرد کشتی تایتانیک ، طرح های گرافیکی مختلفی را ارائه کرده اند . اما هیچ یک از آنها به تاثیرگذاری مجله” گرافیک ” –The Graphic- و سایر رسانه های منتشر شده در سال ۱۹۱۲ نبوده اند . در آن زمان نه از اینترنت و جستجوگر گوگل خبری بوده و نه از نرم افزارها و ابزارهای حرفه ای تصویر سازی و انیمیشن سازی!

100 سال با تایتانیک

ممکن است به نظر برسد که این طرح ها صرفا یک تصویرسازی و نقاشی معمولی برای بیان این ماجرا هستند ، اما اینطور نیست. هدف، توضیح تصویری این رویداد است. نقش اینفوگرافیک ها و بیان تصویری اطلاعات بر هیچکس پوشیده نیست.شاید در گذشته ابزار و بستر های طراحی و ارائه مطلب ، محدود و ابتدایی بوده است ولی این سبب نمی شود که اطلاعات به بهترین و ساده ترین شیوه ممکن و در کوتاه ترین زمان به مخاطبان منتقل نگردد. در ادامه نمونه هایی از این توضیح تصویری مجله” گرافیک ” که در آوریل سال ۱۹۱۲ به چاپ رسیده است و نمونه هایی فوق العاده از بیان مناسب و به موقع تصویری یک ماجرا هستند را می بینیم:

تخلیه مسافران در اولین دقایق حادثه:

 

100 سال با تایتانیک
یک تصویرسازی و نمای زیبا از قسمت ها و طبقات مختلف کشتی تایتانیک و برخورد کشتی با صخره :

 

100 سال با تایتانیک
نمایی از قایق های نجات:

 

100 سال با تایتانیک
بیان تصویری زمان عبور از آتلانتیک: دوران کهن، کشتی های قدیمی، تایتانیک و نقشه مسیر
به اعتقاد بسیاری از افراد ،این سبک از نمایش، امروزه یکی از شیوه های مدرن تصویر سازی اطلاعات می باشد .

 

100 سال با تایتانیک

تنها روزنامه گرافیک نبود که غرق شدن تایتانیک را به صورت تصویری پوشش می داد . مجله “اخبار مصور لندن”- Illustrated London News – یکی دیگر از این رسانه ها بود .

غرق شدن تایتانیک ابتدا جلوی کشتی شروع به غرق شدن می کند. یک تصویر سازی خوب از لحظه غرق شدن:

 

100 سال با تایتانیک
یک برش فوق العاده از تایتانیک:

 

100 سال با تایتانیک
و یک نمونه از مجله اسپانیایی زندگی دریایی -Vída Marítima- که در می ۱۹۱۲ به چاپ رسید.
100 سال با تایتانیک

گذشت زمان و بوجود آمدن ابزار ها ، تکنیک ها و نرم افزار های مختلف ، روند طراحی دستخوش تغییراتی شده است. این ابزار های جدید ، تنوع کارها و جذاب تر شدن آنها را به دنبال داشته است. کار ها سریعتر و با کیفیت بهتری ارائه می شوند و بر تاثیر گذاری آنها افزوده شده است. در ادامه نمونه نمونه هایی از گرافیک های اطلاع رسان امروزی را می بینیم:

100 سال با تایتانیک
100 سال با تایتانیک
100 سال با تایتانیک
100 سال با تایتانیک
100 سال با تایتانیک

آماده سازی از سایت اینفوگرافیک

سفارش طراحی اینفوگرافیک

۴ دیدگاه

دیدگاه شما چیست؟