پروژه ها علمی و فرهنگی

تاریخچه رادیو در ایران

به مناسبت روز رادیو

 


این اینفوگرافیک نگاهی کوتاه دارد به تاریخچه رادیو در ایران از سال ۱۳۰۳ که مقدمات ایجاد رادیو در ایران فراهم شد و تاسیس رادیو در چهارم اردیبهشت ۱۳۱۹ تا ایجاد سازمان رادیو تلویزیون ملی ایران در سال ۱۳۵۰.
بعد ازصدور فرمان تأسیس رادیو، قرارشد از دو فرستنده موج کوتاه ۲۰کیلوواتی و متوسط ۲کیلوواتی وزارت پست و تلگراف و تلفن، که برای ارسال تلگراف بیسیم توسط کارخانه آلمانی تلفونکنtelefunken دربیسیم قصر، نصب شده بود استفاده شود.
برای آمادگی پخش برنامه پس ازافتتاح رادیو جمعی ازاستادان و نویسندگان عالی قدر و عده ای از بانوان روشنفکر یک سلسله گفتارهای ادبی، تاریخی، جغرافیایی، اجتماعی و خانه داری را قبلاً تهیه کرده بودند به طوریکه احتیاجات رادیو را برای مدت سه ماه تأمین می کرد.
عده ای مترجم و ماشین نویس را هم استخدام شدند و برای انتخاب گوینده درباشگاه افسران و با حضور عده ای از دانشمندان و ادبا و متخصصان صوت (ازجمله عده ای آلمانی) جلساتی تشکیل شد و امتحانات دقیقی به عمل آمد.
کارهای فنی رادیو با وزرات پست و تلگراف و تلفن بود و امورمربوط به دستگاههای فرستنده و استودیو زیرنظر رئیس کل بیسیم اداره می شد.
موسیقی زیرنظر سرگرد غلام حسین مین باشیان رئیس مدرسه عالی موسیقی بود و بودجه رادیو که فقط هشتاد هزارتومان بود توسط سازمان پرورش افکارتأمین می شد.
بعد ازفراهم شدن مقدمات، بالاخره رادیو درساعت ده با مداد روز۴اردیبهشت ۱۳۱۹افتتاح شد.
طراحی توسط تیم اینفوگرافیک

برای مشاهده در ابعاد بزرگتر بر روی تصویر کلیک کنید.
تاریخچه رادیو در ایران

 

 

سفارش طراحی اینفوگرافیک

۴ دیدگاه

  • سلام من در مورد رادیو تحقیقات زیادی کردم… رادیو در تاریخ ۱۳۰۵ در بیسیم قصر افتتاح شد و چند ماه بعد در ۱۲ شهرهم با رله مخابراتی صدای گوینده پخش میشد از جمله آبادان و تبریز و… اولین کسی هم که پیام داد شخص رضا شاه بود که متن نوشتاری پیام او وجود است ۱۴ سال بعد رادیو در ساختمان ارگ راه اندازی شد که شما اشتباها می گوید رادیو افتتاح شد . در سال ۱۳۱۹ رادیو ایران در میدان ارگ افتتاح شد و الا …..

  • محمدزندکریمخانی,
    درود
    ممنون از اطلاعات شما . منظور افتتاح رسمی و به فعالیت رادیو به شیوه امروزی بوده است . همانطور که در طرح ذکر شده است اطلاعات از سایت رسمی رادیو جمهوری اسلامی ایران – http://www.radio.ir – استخراج شده است.

  • اولین رادیوی ایران توسط دکتر محمود حسابی و شاگرداشون ساخته شد که امواجی رو که از اطراف باکو میومد رو پخش کرد که یه برنامه مال اون جا بود.

دیدگاه شما چیست؟