مقاله و مصاحبه

نمودار دایره ای؛شیوه های نمایش

طراحی اینفوگرافیک، شامل مجموعه‌ای از داده‌ها، اطلاعات، نمودارها و عناصر گرافیکی است که باهدف ساده‌سازی مفاهیم پیچیده در کنار هم قرار می‌گیرند. طراح اینفوگرافیک باید پیچیده‌ترین مفاهیم را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به مخاطب منتقل نماید.
در بیشتر اینفوگرافیک ها چون با اطلاعات و داده‌های عددی سروکار داریم، استفاده از نمودارها یکی از ساده‌ترین و بهترین ابزارها برای به تصویر کشیدن داده‌ها هستند. البته باید توجه داشت که انتخاب نمودار مناسب با نوع اطلاعات از اهمیت ویژه برخوردار است.
بااینکه ساده‌ترین نمودارها می‌توانند اطلاعات را به‌صورت دقیق نمایش دهند (نمودارهای دایره‌ای و میله‌ای که در Excel ساخته می‌شوند قابل‌استفاده در تمامی اینفوگرافیک ها می‌باشند) پس چرا با پیچیده کردن طراحی اینفوگرافیک، مخاطبان خود را آزار می‌دهید؟!!
یکی از عناصری که در طراحی گرافیک‌های اطلاع‌رسان و دیداری‌سازی داده‌ها کاربرد فراوانی دارند، نمودارهای دایره‌ای (Pie Chart) هستند.
در زیر یک نمونه سنتی و متعارف از این نوع نمودار را می‌بینید.
توجه: کلیه داده‌ها فرضی و نمونه هستند.

نمودار دایره ای؛شیوه های نمایش

این نوع نمودار دایره‌ای ساده و درعین‌حال گویا است و می‌تواند یک ابزار مناسب برای نمایش اطلاعات در اینفوگرافیک ها باشد. استفاده از رنگ‌های متفاوت و انتخاب یک فونت مناسب می‌تواند بر زیبایی و جذابیت آن بی افزاید.
در ادامه می‌خواهیم ببینیم چگونه می‌توانیم این نمودار ساده را کمی متفاوت تر و جذاب‌تر به نمایش در بیاوریم. همانگونه که در شکل بعد مشاهده می‌نمایید، تغییراتی بر روی نمودار صورت گرفته است. شکستن بخش‌های کوچک تر نمودار دایره ای، عمق بیشتری به نمودار داده است و باعث شده است بخش‌های بزرگ‌تر، برجسته تر به نظر بیایند. این ترفند باعث ایجاد تعادل در نمودار می‌گردد و آن را جذاب تر می‌نماید بدون اینکه سادگی را از منظر زیبایی شناسی از دست داده باشد.

نمودار دایره ای؛شیوه های نمایش

نمودارهای دایره ای hollow یا همان donut از نمودارهای مورد علاقه اکثر افراد هستند. اندکی خاص تر ولی همچنان ساده می‌باشند. همچنین فضای خالی مرکز نمودار قابلیت‌های طراحی بیشتری را در اختیار قرار می‌دهد. بیشتر طراحان، اطلاعات مرتبط با نمودار، درصد و یا حتی آیکون‌های گرافیکی را در این ناحیه قرار می‌دهند.
استفاده از نمودار دایره ای یک از شیوه‌های متعارف در نمایش داده‌ها است. استفاده از این نوع نمودار دایره ای می‌تواند طراحی شما را بدون اینکه به تکرار بیافتد، پیوسته و یکدست نماید.

 

نمودار دایره ای؛شیوه های نمایش
نمودار دایره ای؛شیوه های نمایش

 

مثال آخر کمی پیچیده تر است اما وقتی درست انجام گردد خیلی خوب جواب خواهد داد. گاهی شما در صفحه طراحی، فضای خالی بیشتری در اختیار دارید؛ پس چرا طراحی خود را متفاوت تر نمی‌کنید؟ البته باید این نکته را در نظر داشت که منظور متفاوت تر کردن نمودارها، پیچیده کردن آن‌ها نیست. اولین هدف شما در طراحی باید ساده سازی و بیان مناسب اطلاعات باشد. این کار باعث می‌شود که بدون اینکه از نمودار گیج کننده ای استفاده کرده باشید، طرح شما از نظر بصری جذاب تر باشد. همانگونه که در شکل زیر می‌بینید در این نمودار، تمامی بخش‌ها از یک نقطه شروع می‌گردند. در واقع این نمودار ترکیبی از نمودار میله ای و نمودار دایره ای است و هنگامیکه نقاط داده ای متعددی را بخواهید با هم مقایسه نمایید بسیار جذاب و پرکاربرد خواهد شد.

 

نمودار دایره ای؛شیوه های نمایش

 

تمامی این ترفندها به سادگی قابل انجام می‌باشند. اگر از نرم افزار Adobe Illustrator استفاده می‌نمایید تمامی نمودارهایتان را با Chart Tool بسازید و سپس ظاهر آن‌ها را ویرایش کنید،. مثال‌های سوم و چهارم با استفاده از Window>Pathfinder>minus front tool انجام شده‌اند.

سفارش طراحی اینفوگرافیک

۲ دیدگاه

  • با سلام و خسته نباشید؛ من کارمند واحد مطالعات در شرکت بهره برداری متروی تهران مشغول بکار می‌باشم .ممنون میشم اگر نرم افزارadobe illstrator برام میل کنید و همچنین کار کردن با این نرم افزاره برام توضیح دهید چون من خیلی با نمودار و اکسل سروکار دارم ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.

دیدگاه شما چیست؟