اخبار

۴۸ ساعت برای طراحی پایدار

۲۰۱۳ Tehran Sustainability Jam

۴۸ ساعت برای طراحی پایدار

این برنامه بخشی از برنامه بین المللی طراحی پایدار است که با نام “دورهم برای طراحی پایدار” در تهران همزمان با بیش از ۷۰ شهر دیگر دنیا برگزار خواهد شد. این برنامه شرایطی را فراهم می کند تا علاقمندان در یک کار تیمی سریع در دو روز تجربه ای از طراحی پایدار در کنار هم داشته باشند.

48 ساعت برای طراحی پایدار

سه سال پیش این برنامه با ایده آقایان “مارکوس هورمس” (Markus Hormess) و “آدام لارنس” (Adam Lawrence) از گروه طراحی “کار-بازی-تجربه” (Work•Play•Experience) و همیاری تعدادی از علاقمندان به طراحی پایدار در کشورهای مختلف آغاز شد. اولین دوره ”Global Sustainability Jam” در مقیاس جهانی در سال ۲۰۱۱ در ماه اکتبر اجرا شد و موضوع آن “زمینِ بازی” بود که ۸۰۰ نفر در ۱۰۰ تیم از ۴۰ شهر مختلف با موضوع “زمینِ بازی” محصولات و خدمات جدید خلق کردند. این پروژه، در کنار پروژه “دورهم برای طراحی خدمات” (Global Service Jam) که سه دوره در دنیا و دو دوره در ایران برگزار شده است اجرا می شود و اصولی مشابه دارد.

تهران برای دومین سال در این برنامه شرکت می کند تا با انجام یک فعالیت گروهی در زمینه طراحی پایدار، این رویکرد طراحی در کشور هرچه بهتر معرفی شده و طراحان با انجام یک پروژه در دو روز با مبانی آن و چند ابزار محدود از گستره ابزارها و رویکردهای طراحی پایدار آشنا شوند.

48 ساعت برای طراحی پایدار

دورهمی (JAM) چیست؟

این دورهمی را می توان همانند جمع شدن نوازندگان برای بداهه نوازی در کنار هم، جمع شدن برنامه نویسان برای ایجاد یک نرم افزار یا کارآفرینان برای ایجاد یک کسب و کار جدید دانست. در همه این جمع ها فعالیت تیمی برای ایجاد یک ارزش جدید دیده می شود.

همه ی این برنامه ها چند ساعت کوششِ رو در رو و صمیمانه است، ولی برای نتیجه گرفتن از کار گروهی، این برنامه اصولی هم دارد:

صحبت نکنید، فقط انجام دهید.
سریع کار کنید و عاشق پروتوتایپ های خودتان نباشید.
هیچ تیم و ایده ی از پیش تعیین شده ای داخل نیاورید. تیم ها و ایده ها در جریان برنامه شکل می گیرند.
با ایده ها بازی کنید، ایده های یکدیگر را خوب بشنوید.
اجازه دهید که ایده ها زود پرورده شوند و در این فرآیند زودتر شکست بخورند.
سعی کنید با کاربران واقعی طراحی مشارکتی انجام دهید.
بیاموزید چگونه بر اساس ایده دیگران چیزی بسازید، خروجی کار نسبت به کار گروهی در جایگاه دوم قرار دارد.

زمان برگزاری:

این برنامه به صورت همزمان با بیش از ۷۰ شهر در سراسر جهان، در روزهای پنج شنبه ۳۰ آبان و جمعه ۱ آذر ۹۲ در تهران، برگزار می گردد.

نحوه برگزاری برنامه:

لازم به ذکر است که افراد نه به صورت گروهی، بلکه به صورت فردی ثبت نام خواهند شد و گروه ها توسط تیم برگزاری به نحوی شکل خواهد گرفت که حداقل یک فرد آگاه به روند و ابزارهای طراحی پایدار در گروه حضور داشته باشد.

موضوع برنامه طبق روال هر سال از طرف شورای مرکزی و به صورت جهانی اعلام خواهد شد.

در روز اول پس از توضیحات اولیه، معرفی موضوع و آشنایی اعضای گروه ها، روند با ایده پردازی آزاد و توفان مغزی(Brainstorming) آغاز خواهد شد، ایده ها بر روی ورقه های کوچک به صورت نوشته یا طراحی سریع روی دیوارها اضافه خواهند شد و افراد می توانند بر اساس ایده های دیگران هم ایده های جدید بدهند. پس از اتمام مرحله ایده پردازی با کمک اساتید موضوعات ایده ها گروه بندی شده و بسته به علاقه اعضای هر گروه یک موضوع انتخاب و ادامه پروسه بر روی این موضوع صورت خواهد گرفت.

کار اولیه گروه، ایده پرازی خواهد بود که به صورت مستقل از گروه های دیگر انجام خواهد شد. تا ظهر روز اول گروه ها روند طراحی پایدار و ابزارهای طراحی خود را با کمک اساتید باید برگزیده باشند. ادامه روند می تواند داخل یا خارج از محل برگزاری ادامه یابد.

در نهایت صبح روز دوم گروه ها، پروتوتایپ نهایی خود را با کمک اساتید تصحیح می کنند و طرح های پروتوتایپ شده به صورت ارائه یکپارچه کامپیوتری روی وبسایت جهانی آپلود شده و تا ساعت ۱۷ روز دوم لینک ارائه ها به سایت مرکزی “دورهم برای طراحی پایدار” سال ۲۰۱۳ فرستاده خواهد شد و پروتوتایپ ها در محل برگزاری به نمایش در خواهد آمد.

پروتوتایپ نهایی می تواند در قالب هرگونه نمایش کامپیوتری از طرح نهایی محصول و یا خدمت ارائه شود که در نهایت به خودی خود، گویای طراحی صورت گرفته باشد. این موارد می توانند بسته به سادگی یا پیچیدگی طرح نهایی در قالب یکی از گزینه های زیر باشد:

فیلم یا عکس های شماره دار از نحوه تعامل با نمایش ساده و کاغذی طرح
ارائه با نرم افزارهای رایج کامپیوتری
عکس و فیلم از پیاده سازی در محیط محدود
فیلمی از اعضای گروه که نحوه ارائه را نمایش می دهند
وب سایت مجازی روی کامپیوتر برای نمایش خدمت و مراحل ارائه آن
و هر روش خلاقانه دیگری که بدون توضیح جانبی گویای طراحی صورت گرفته باشد.

برای مشاهده نحوه ارائه تیم های شرکت کننده از ایران در سال گذشته می توانید به این لینک مراجعه نمایید.

لازم به ذکر است این برنامه به هیچ عنوان رقابتی نبوده و تنها گردهم آیی است برای تجربه ای متفاوت، و تمامی کارهایی که به صورت نهایی پرزانته شوند در سایت اصلی معرفی خواهند شد.

فراخوان ثبت نام برنامه “۲۰۱۳ Tehran Sustainability Jam”

48 ساعت برای طراحی پایدار

شرایط و نحوه ثبت نام:

شرکت در این برنامه برای تمامی علاقه مندان آزاد است. افراد شرکت کننده باید لوازم طراحی مورد نیاز خود را همراه داشته باشند. برای ثبت نام الزامی است تا ۲۴ آبان هزینه ی شرکت در برنامه را معادل ۵۰ هزار تومان، بابت برگزاری برنامه، پذیرایی میان وعده دو روز، نهار و صدور گواهینامه، به یکی از روش های زیر پرداخت نمایید:

ثبت نام در سایت برای تمامی علاقه مندان به شرکت اجباری است.

نحوه پرداخت:

شماره کارت ۶۲۱۹۸۶۱۰۰۰۲۷۹۸۶۸ به نام حمید رضا نکویی اصفهانی

لازم به ذکر است پس از پرداخت وجه ثبت نام تکمیل فرم ثبت نام الزامی است.

ثبت نام

مکان برگزاری:

متعاقبا اعلام می گردد.

به تمامی شرکت کنندگانی که کار آنها در مرحله ی پایانی روی سایت جهانی قرار گیرد گواهی شرکت در برنامه ارائه خواهد شد.

جهت آشنایی با این برنامه می توانید گزارش برگزاری برنامه دورهم برای طراحی پایدار تهران ۲۰۱۲ را مطالعه نمایید.

سفارش طراحی اینفوگرافیک

دیدگاه شما چیست؟