اخبار

اینفوگرافیک گزارش سومین رویداد استارت‌آپ ویکند «شروع کن» با رویکرد گردشگری

سومین رویداد استارت آپ ویکند دانشکده کارآفرینی «شروع کن» با رویکرد گردشگری با مشارکت معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشکده، کانون فرهنگی دانشجویی کارآفرینی، گروه دانشجویی اسپارک، دانش آموختگان دانشکده و بنیاد نخبگان کارآفرینی ایران از تاریخ ۱۹ الی ۲۱ مهر ماه در دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران، برگزار شد.

این رویداد سه روزه ضمن آموزش اصول مهم کارآفرینی، با تشکیل کارگاه‌های عملی تیم‌سازی و پرورش ایده  مشتاقان کـارآفرینی در حوزه گردشگری را گرد هم آورد تا با اشتراک‌گذاری ایـده‌هایشـان و تشکیل تیم‌ها به راه‌اندازی مدل‌های کسب‌وکار بپـردازند.
در افتتاحیه این رویداد که با حضور مسئولان دانشکده کارآفرینی و سایر سرمایه گذاران از جمله شرکت دی ان ای یونیون، صندوق کارآفرینی امید، بانک گردشگری، سازمان جهاد دانشگاهی و گروه صنعتی و معدنی زرین برگزار شد، دکتر محمد رضا زالی، رئیس دانشکده کارآفرینی گفت: ایران سرزمین فرصت های کارآفرینانه است و حوزه گردشگری یکی از حوزه های پر فرصت می باشد و با توجه به داده های GEM در سال ۲۰۱۶ شاخص کارآفرینی نوپا در کشور حدود ۱۳ درصد بوده و ایران جزء ۲۰ کشور اول در زمینه را ه اندازی کسب و کار می باشد.

وی گفت: به صورت کلی دو نوع جریان کارآفرینی در ایران وجود دارد که شامل جریان اجباری و جریان فرصت گرا می باشد که جریان  فرصت گرا، موتور رشد اقتصادی بوده و بر اساس آمارهای جهانی، این جریان فرصت گرا در ایران در حال افزایش است.

در ادامه مراسم افتتاحیه، خانم مریم برنجی رئیس اداره روابط عمومی بانک گردشگری و عضو انجمن روابط عمومی بانک ها در جمع حاضران رویداد استارت آپ ویکند گردشگری دانشکده کارآفرینی گفت: وجه تمایز کشورهای درحال توسعه و پیشرفته، تجاری سازی ایده ها و فکر های نو است. یکی از راه های پیشرفت اقتصادی توجه ویژه به کسب و کار های دانش بنیان است که در این میان حوزه گردشگری یکی از حوزه های با پتانسیل بالا محسوب می گردد.

وی حمایت بانک گردشگری را از این رویدادها که  نقش به سزایی در ایجاد رشد اقتصادی و فراهم کردن بستر تجاری سازی ایده ها داشته اعلام نمود و  افزود با توجه به اینکه بانک گردشگری اولین و تنها بانک عضو سازمان جهانی UNWTO می باشد، جهت حمایت از اندیشه های نو به خصوص در حوزه گردشگری، آمادگی داشته و این امر را نشان دهنده توجه سیاست گذاران و  مدیران بانک گردشگری به ایده ها و فکر های جدید دانست.
در ادامه برنامه جناب آقای جعفری معاون پارک علم و فناوری دانشگاه تهران به معرفی خدمات این مرکز به استارت آپ ها پرداخت. ایشان ضمن اشاره به حمایت سه مرحله ای این مرکز از ایده ها، به تشریح طرح های مختلفی که برای حمایت از ایده ها وجود دارد پرداختند.
در بخش بعدی افتتاحیه، مهندس ترابیان کارآفرین برتر حوزه گردشگری و موسس دهکده تفریحی-توریستی گنجنامه همدان در دو زمینه انگیزشی و گردشگری صحبت نمودند.
وی گفت: تحقیقات جهانی گرایش روند جهانی را به سمت سرمایه گذاری روی گردشگری نشان می دهد و گردشگری خلاق یکی از حوزه هایی است که فرصت های کارآفرینی بسیاری در آن وجود دارد.
دکتر خاوندکار عضو هیات مدیره و دبیر انجمن پارک های فناوری و مراکز رشد کشور آخرین سخنران مراسم افتتاحیه رویداد بودند.
ایشان ضمن ابراز خوشحالی از اینکه این رویداد در پارک علم و فناوری انجام می گردد بر فرصت های کارآفرینی بسیار زیاد در حوزه گردشگری اشاره کرد و توجه به آنها را با توجه به علاقه مردم و امکانات موجود در کشور مهم دانست.
در پایان مراسم افتتاحیه، ۵۰ ایده در حوزه گردشگری مطرح شد که از میان آن ۱۱ ایده برتر به بخش عملی این رویداد وارد شدند و در طی ۵۴ ساعت به پیاده سازی ایده خود پرداختند.

 مراسم اختتامیه این رویداد با سخنرانی دکتر پاشاپور، رهبر کارآفرین و بنیانگذار شرکت دی ان یونیون روز جمعه ۲۱ مهر ماه در سالن آمفی تأتر پارک علم و فناوری دانشگاه تهران آغاز شد.
در روز سوم و آخر استارت آپ ویکند گردشگری با رویکرد توسعه پایدار ایشان در ابتدا با نمایش یک کلیپ از حاضرین درخواست کردند که نظر خود را راجع به آن بگویند بعد از استماع نظرات با بیان یک داستان، اهمیت عوض کردن نگاه به دنیای اطراف را بیان کردند و گفتند: ما از زاویه ویژه ای به ایده های مطرح شده در این رویداد نگاه می کنیم و آن این است که چگونه میتوان آن ایده را تبلیغ کرد.

سخنران بعدی این مراسم حسین بختیاری، مدیر امور پارک ها و مراکز رشد جهاد دانشگاهی گفت: حدود ۳ سال پیش  این ضرورت احساس شد که جهاد دانشگاهی نیز باید بصورت جدی وارد عرصه تجاری سازی شود تا این لحظه در حال حمایت از حدود ۵۰۰ کسب و کار در سطوح مختلف هستیم.
گروه ها می توانند  به مرکز ما مراجعه کرده و از تمام ۵۰۰ شرکت مرکز به عنوان منتور حمایت دریافت کنند. همچنین برای همکاری با حامیان مالی و ارائه مشاوره حقوقی به تیم های برتر اعلام آمادگی نمودند.

در پایان با اعلام ایجاد پارک علم و فناوری صنایع فرهنگی، حاضران را به همکاری با این پارک دعوت نمودند.
در بخش بعدی با قرعه کشی انجام شده، ترتیب تیم ها برای ارائه فعالیت ها انتخاب شدند و ۱۱ تیم منتخب، ایده های خود را برای حاضرین توضیح و پرسش های گوناگون داوران را پاسخ دادند.

در انتهای این مراسم، ضمن تقدیر از هیات داوران، حامیان مالی، برگزار کنندگان، تیم منتورها و اعضای تیم اجرایی، ۵ تیم برتر با رای هیات داوران به شرح زیر معرفی شدند:
رتبه ۵ ام:   تیم ” ون تور”
رتبه ۴ ام:   تیم ” گردشگری سلامت”
رتبه ۳ ام:   تیم ” آی لیدر”
رتبه ۲ ام:   تیم ” بوم گشت”
و رتبه ۱ :   تیم ” مای کردیت”
بانک گردشگری، صندوق کارآفرینی امید، مجموعه دی ان ای یونیون، مجموعه تفریحی گنجنامه، تیم عکاسی کادرو و جهاد دانشگاهی از حامیان تیم های برتر این رویداد بودند.

لازم به ذکر است که نخستین مرجع تخصصی اینفوگرافیک فارسی، در بخش منتورها و همچنین حمایت رسانه ای از این رویداد، حضور فعال داشت.
سفارش طراحی اینفوگرافیک

دیدگاه شما چیست؟